SMT18-20K16, Thread and groove milling cutter, CARBIDEN
SKU
SMT1820K16


P
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€42.35 €35.00
Vilnius Stock 1 day
3 qty
SMT18-20K16, Thread and groove milling cutter, CARBIDEN
SMT18-20K16, Thread and groove milling cutter, CARBIDENSMT18-20K16, Thread and groove milling cutter, CARBIDEN
SMT18-20K16, Thread and groove milling cutter, CARBIDEN| SKU | SMT1820K16 |
|---|---|
| For Material | Steel |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Thread standard | M |
| Thread Nominal | NO |
| Groove Width | 3.00mm |
| Cut Depth Max | NO |
| Diameter | 18.00 |
| Holder Standard | WELDON-20 |
| Tool Shank | WELDON-20 |
| Flute Length | 35 mm |
| Geometry | ISO-IR16 |
| Insert Code | NO |
| Total Length | 125 mm |
| Series | NO |
| Application | Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Tool body Material | HSS |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Is on Sale | No |





Log In