R2 70x12x120, Conical, radius end mill, for wood
SKU
TRC-R2-D12-70
€112.53 €93.00
Vilnius Stock 1 day
3 qty
R2 70x12x120, Conical, radius end mill, for wood
R2 70x12x120, Conical, radius end mill, for woodR2 70x12x120, Conical, radius end mill, for wood
R2 70x12x120, Conical, radius end mill, for wood| SKU | TRC-R2-D12-70 |
|---|---|
| For Material | Wood |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Degree | 6 degrees |
| Sharpen | NO |
| Diameter | 4.00 |
| Radius | R2 |
| Tool Shank | 12 mm |
| Flute Length | 70 mm |
| Cut Depth Max | NO |
| Length Cut | NO |
| Total Length | 120 mm |
| Series | Conical End Mills |
| Couting | With Coating |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 2 |
| Is on Sale | No |







Log In