R2 60x6x100, Conical, radius end mill, for wood
SKU
TRC-R2-D6-60


Warehouse
Vilnius
Vilnius
W
€33.88 €28.00
Vilnius Stock 1 day
2 qty
Only 1 left
R2 60x6x100, Conical, radius end mill, for wood
R2 60x6x100, Conical, radius end mill, for woodR2 60x6x100, Conical, radius end mill, for wood
R2 60x6x100, Conical, radius end mill, for wood| SKU | TRC-R2-D6-60 |
|---|---|
| For Material | Wood |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Degree | 3 degrees |
| Sharpen | NO |
| Diameter | 4.00 |
| Radius | R2 |
| Tool Shank | 6 mm |
| Flute Length | 60 mm |
| Cut Depth Max | NO |
| Length Cut | NO |
| Total Length | 100 mm |
| Series | Conical End Mills |
| Couting | With Coating |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 2 |
| Application Image | Profile Milling |
| Is on Sale | No |





Log In