R2 47x8x85, Conical, radius end mill, for wood
SKU
TRC-R2-D8-47
€32.67 €27.00
Vilnius Stock 1 day
3 qty
R2 47x8x85, Conical, radius end mill, for wood
R2 47x8x85, Conical, radius end mill, for woodR2 47x8x85, Conical, radius end mill, for wood
R2 47x8x85, Conical, radius end mill, for wood| SKU | TRC-R2-D8-47 |
|---|---|
| For Material | Wood |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Degree | 8 degrees |
| Sharpen | NO |
| Diameter | 4.00 |
| Radius | R2 |
| Tool Shank | 8 mm |
| Flute Length | 47 mm |
| Cut Depth | NO |
| Length Cut | NO |
| Total Length | 85 mm |
| Couting | With Coating |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 2 |
| Is on Sale | No |







Log In