R1 20x6x50, Conical, radius end mill, for wood
SKU
TRC-R1-D6-20
€15.73 €13.00
Vilnius Stock 1 day
6 qty
R1 20x6x50, Conical, radius end mill, for wood
R1 20x6x50, Conical, radius end mill, for woodR1 20x6x50, Conical, radius end mill, for wood
R1 20x6x50, Conical, radius end mill, for wood| SKU | TRC-R1-D6-20 |
|---|---|
| For Material | Wood |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Degree | 11 degrees |
| Sharpen | NO |
| Diameter | 2.00 |
| Radius | R1 |
| Tool Shank | 6 mm |
| Flute Length | 20 mm |
| Cut Depth | NO |
| Length Cut | NO |
| Total Length | 50 mm |
| Couting | With Coating |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 2 |
| Is on Sale | No |







Log In