R0.5 60x8x100, Conical, radius end mill, for wood
SKU
TRC-R05-D8-60
€36.30 €30.00
Vilnius Stock 1 day
2 qty
Only 2 left
R0.5 60x8x100, Conical, radius end mill, for wood
R0.5 60x8x100, Conical, radius end mill, for woodR0.5 60x8x100, Conical, radius end mill, for wood
R0.5 60x8x100, Conical, radius end mill, for wood| SKU | TRC-R05-D8-60 |
|---|---|
| For Material | Wood |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Degree | 6 degrees |
| Sharpen | NO |
| Diameter | 1.00 |
| Radius | R0.50 |
| Tool Shank | 8 mm |
| Flute Length | 60 mm |
| Cut Depth | NO |
| Length Cut | NO |
| Total Length | 100 mm |
| Couting | With Coating |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 2 |
| Is on Sale | No |







Log In