R0.5*30*D6*75 Carbide tapered end mill for wood, DLC coating
SKU
TRC-R05-D6-30-DLC
€27.83 €23.00
Vilnius Stock 1 day
5 qty
R0.5*30*D6*75 Carbide tapered end mill for wood, DLC coating
R0.5*30*D6*75 Carbide tapered end mill for wood, DLC coatingR0.5*30*D6*75 Carbide tapered end mill for wood, DLC coating
R0.5*30*D6*75 Carbide tapered end mill for wood, DLC coating| SKU | TRC-R05-D6-30-DLC |
|---|---|
| For Material | Wood |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Plastic, HPL, Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Degree | 5 degrees |
| Sharpen | NO |
| Diameter | 1.00 |
| Radius | R0.50 |
| Tool Shank | 6 mm |
| Flute Length | 30 mm |
| Cut Depth | 30 mm |
| Length Cut | NO |
| Total Length | 75 mm |
| Couting | With Coating |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 2 |
| Is on Sale | No |







Log In