R0.5*20*D6*50 Carbide tapered end mill for wood, DLC coating
SKU
TRC-R05-D6-20-DLC


Warehouse
Vilnius
Vilnius
TOP
W
€24.20 €20.00
Vilnius Stock 1 day
15 qty
R0.5*20*D6*50 Carbide tapered end mill for wood, DLC coating
R0.5*20*D6*50 Carbide tapered end mill for wood, DLC coatingR0.5*20*D6*50 Carbide tapered end mill for wood, DLC coating
R0.5*20*D6*50 Carbide tapered end mill for wood, DLC coating| SKU | TRC-R05-D6-20-DLC |
|---|---|
| For Material | Wood |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Plastic, HPL, Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Degree | 7 degrees |
| Sharpen | NO |
| Diameter | 1.00 |
| Radius | R0.50 |
| Tool Shank | 6 mm |
| Flute Length | 20 mm |
| Cut Depth Max | 20 mm |
| Length Cut | 20 mm |
| Total Length | 50 mm |
| Series | Conical End Mills |
| Couting | With Coating |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 2 |
| Application Image | Profile Milling |
| Is on Sale | No |





Log In