P0.5-1.25, TPI20-48, Partial Profile Carbide Thread Mill
SKU
CTMIS30103


P
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€84.70 €70.00
Vilnius Stock 1 day
3 qty
P0.5-1.25, TPI20-48, Partial Profile Carbide Thread Mill
P0.5-1.25, TPI20-48, Partial Profile Carbide Thread MillP0.5-1.25, TPI20-48, Partial Profile Carbide Thread Mill
P0.5-1.25, TPI20-48, Partial Profile Carbide Thread Mill| SKU | CTMIS30103 |
|---|---|
| For Material | Steel |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Couting | With Coating |
| Depth | 2xD |
| Diameter | 5.60 |
| Fluts | 5 |
| Flute Length | 25 mm |
| Tool Shank | 6 mm |
| Thread standard | M |
| Thread Nominal | NO |
| Total Length | 60 mm |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Is on Sale | No |





Log In