M8x1.25, Metric Single Profile Thread Mill, Z4, Carbiden
SKU
CTMIS20113


P
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€84.70 €70.00
Vilnius Stock 1 day
4 qty
M8x1.25, Metric Single Profile Thread Mill, Z4, Carbiden
M8x1.25, Metric Single Profile Thread Mill, Z4, CarbidenM8x1.25, Metric Single Profile Thread Mill, Z4, Carbiden
M8x1.25, Metric Single Profile Thread Mill, Z4, Carbiden| SKU | CTMIS20113 |
|---|---|
| For Material | Steel |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Couting | With Coating |
| Depth | 2xD |
| Diameter | 6.00 |
| Fluts | 4 |
| Flute Length | 20 mm |
| Tool Shank | 6 mm |
| Thread standard | M |
| Thread Nominal | M 8 x 1.25 |
| Total Length | 60 mm |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Is on Sale | No |





Log In