M8, HSS-E, DIN223, Volkel, external thread cutter
SKU
57442

M
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€17.30 €14.30
Vilnius Stock 1 day
3 qty
Only 2 left
M8, HSS-E, DIN223, Volkel, external thread cutter
M8, HSS-E, DIN223, Volkel, external thread cutterM8, HSS-E, DIN223, Volkel, external thread cutter
M8, HSS-E, DIN223, Volkel, external thread cutter| SKU | 57442 |
|---|---|
| For Material | Stainless Steel |
| Maniufacture | VOLKEL |
| Application | Aluminum, Brass, Copper, Stainless Steel, Iron, Steel |
| Thread Nominal | M 8 x 1.25 |
| Thread standard | M |
| Flute Length | 11 mm |
| Tool Shank | 25 mm |
| DIN | DIN 223 |
| Total Length | 11 mm |
| Cutting Material | HSSE |
| Tool body Material | HSSE |
| Is on Sale | No |





Log In