M6x1.0 Threading end mill carbide 20x6x50, Z4, 60°, DLC coating
SKU
THRAMD610


N
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€52.03 €43.00
Vilnius Stock 1 day
1 qty
Only 1 left
M6x1.0 Threading end mill carbide 20x6x50, Z4, 60°, DLC coating
M6x1.0 Threading end mill carbide 20x6x50, Z4, 60°, DLC coatingM6x1.0 Threading end mill carbide 20x6x50, Z4, 60°, DLC coating
M6x1.0 Threading end mill carbide 20x6x50, Z4, 60°, DLC coating| SKU | THRAMD610 |
|---|---|
| For Material | Aluminium |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Aluminum, Copper, Brass, Plastic, HPL |
| Couting | DLC Black |
| Depth | 3xD |
| Diameter | 4.85 |
| Fluts | 4 |
| Flute Length | 20 mm |
| Tool Shank | 6 mm |
| Thread standard | M |
| Thread Nominal | M 6 x 1.0 |
| Total Length | 50 mm |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Is on Sale | No |





Log In