M5x0.8, Metric Single Profile Thread Mills, Carbiden
SKU
CTMIS20111


P
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€84.70 €70.00
Vilnius Stock 1 day
1 qty
Only 1 left
M5x0.8, Metric Single Profile Thread Mills, Carbiden
M5x0.8, Metric Single Profile Thread Mills, CarbidenM5x0.8, Metric Single Profile Thread Mills, Carbiden
M5x0.8, Metric Single Profile Thread Mills, Carbiden| SKU | CTMIS20111 |
|---|---|
| For Material | Steel |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Couting | With Coating |
| Depth | 2xD |
| Diameter | 3.90 |
| Fluts | 4 |
| Flute Length | 12 mm |
| Tool Shank | 4 mm |
| Thread standard | M |
| Thread Nominal | M 5 x 0.8 |
| Total Length | 50 mm |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Is on Sale | No |





Log In