M4x0.7, Single Flute 60º, Carbide Thread Mills
SKU
CTMIS20110


P
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€84.70 €70.00
Vilnius Stock 1 day
2 qty
Only 2 left
M4x0.7, Single Flute 60º, Carbide Thread Mills
M4x0.7, Single Flute 60º, Carbide Thread MillsM4x0.7, Single Flute 60º, Carbide Thread Mills
M4x0.7, Single Flute 60º, Carbide Thread Mills| SKU | CTMIS20110 |
|---|---|
| For Material | Steel |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Couting | With Coating |
| Depth | 2xD |
| Diameter | 3.15 |
| Fluts | 4 |
| Flute Length | 10 mm |
| Tool Shank | 4 mm |
| Thread standard | M |
| Thread Nominal | M 4 x 0.7 |
| Total Length | 50 mm |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Is on Sale | No |





Log In