M3x0.5, 60º Partial Profile Carbide Thread Mills
SKU
CTMIS20109
€84.70 €70.00
Vilnius Stock 1 day
0 qty
Order time 3 savaitės. Please contact before ordering.
M3x0.5, 60º Partial Profile Carbide Thread Mills
M3x0.5, 60º Partial Profile Carbide Thread MillsM3x0.5, 60º Partial Profile Carbide Thread Mills
M3x0.5, 60º Partial Profile Carbide Thread Mills| SKU | CTMIS20109 |
|---|---|
| For Material | Steel |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Couting | With Coating |
| Depth | 2xD |
| Diameter | 2.35 |
| Fluts | 4 |
| Flute Length | 8 mm |
| Tool Shank | 4 mm |
| Thread standard | M |
| Thread Nominal | M 3 x 0.5 |
| Total Length | 50 mm |
| Series | NO |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Is on Sale | No |







Log In