M12.0x1.75 Threading end mill carbide 38x10x70, Z5, 60°, DLC coating
SKU
THRAMD12175


N
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€84.70 €70.00
Vilnius Stock 1 day
1 qty
Only 1 left
M12.0x1.75 Threading end mill carbide 38x10x70, Z5, 60°, DLC coating
M12.0x1.75 Threading end mill carbide 38x10x70, Z5, 60°, DLC coatingM12.0x1.75 Threading end mill carbide 38x10x70, Z5, 60°, DLC coating
M12.0x1.75 Threading end mill carbide 38x10x70, Z5, 60°, DLC coating| SKU | THRAMD12175 |
|---|---|
| For Material | Aluminium |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Aluminum, Copper, Brass, Plastic, HPL |
| Couting | DLC Black |
| Depth | 3xD |
| Diameter | NO |
| Fluts | 5 |
| Flute Length | 38 mm |
| Tool Shank | 10 mm |
| Thread standard | M |
| Thread Nominal | M 12 x 1.75 |
| Total Length | 70 mm |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Is on Sale | No |





Log In