90 degrees 16mm 12x8x44 Milling cutter for V-shaped wood, Carbiden
SKU
VT16-90-8
€15.25 €12.60
Vilnius Stock 1 day
0 qty
Order time 3 savaitės. Please contact before ordering.
90 degrees 16mm 12x8x44 Milling cutter for V-shaped wood, Carbiden
90 degrees 16mm 12x8x44 Milling cutter for V-shaped wood, Carbiden90 degrees 16mm 12x8x44 Milling cutter for V-shaped wood, Carbiden
90 degrees 16mm 12x8x44 Milling cutter for V-shaped wood, Carbiden| SKU | VT16-90-8 |
|---|---|
| For Material | Wood |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Degree | 90 degrees |
| Sharpen | NO |
| Diameter | 16.00 |
| Radius | Be Radiuso |
| Tool Shank | 8 mm |
| Flute Length | 12 mm |
| Cut Depth Max | NO |
| Length Cut | NO |
| Total Length | 44 mm |
| Couting | Without Coating |
| Tool body Material | HSS |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 2 |
| Is on Sale | No |







Log In