90 degrees, 12.7mm 8X8X40, Z-2, KLEIN, Engraver for wood milling
SKU
HC109.127.R

Warehouse
Vilnius
Vilnius

W
€19.24 €15.90
Vilnius Stock 1 day
2 qty
Only 2 left
90 degrees, 12.7mm 8X8X40, Z-2, KLEIN, Engraver for wood milling
90 degrees, 12.7mm 8X8X40, Z-2, KLEIN, Engraver for wood milling90 degrees, 12.7mm 8X8X40, Z-2, KLEIN, Engraver for wood milling
90 degrees, 12.7mm 8X8X40, Z-2, KLEIN, Engraver for wood milling| SKU | HC109.127.R |
|---|---|
| For Material | Wood |
| Maniufacture | KLEIN |
| Application | MDF, Plastic, Plywood, Wood |
| Degree | 90 degrees |
| Sharpen | 90 degrees |
| Diameter | 12.70 |
| Radius | Be Radiuso |
| Tool Shank | 8 mm |
| Flute Length | 8 mm |
| Cut Depth Max | 8 mm |
| Length Cut | NO |
| Total Length | 40 mm |
| Series | NO |
| Couting | Without Coating |
| Tool body Material | HSS |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 2 |
| Application Image | Engraving |
| Is on Sale | No |





Log In