90°, 12mm Z3 Edge cutter for steel and stainless steel, Carbiden
SKU
CCS-90-D12


M
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€56.87 €47.00
Vilnius Stock 1 day
1 qty
Only 1 left
90°, 12mm Z3 Edge cutter for steel and stainless steel, Carbiden
90°, 12mm Z3 Edge cutter for steel and stainless steel, Carbiden90°, 12mm Z3 Edge cutter for steel and stainless steel, Carbiden
90°, 12mm Z3 Edge cutter for steel and stainless steel, Carbiden| SKU | CCS-90-D12 |
|---|---|
| For Material | Stainless Steel |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Degree | 90 degrees |
| Sharpen | NO |
| Diameter | 12.00 |
| Radius | Be Radiuso |
| Tool Shank | 12 mm |
| Flute Length | 6 mm |
| Cut Depth | 6 mm |
| Length Cut | 6 mm |
| Total Length | 75 mm |
| Couting | Tixco |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 3 |
| Is on Sale | No |





Log In