90°, 12mm, 12x75, Z3, End mill, for aluminum. DLC coating, CARBIDEN
SKU
CCS-90-D12-DLC


N
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€56.87 €47.00
Vilnius Stock 1 day
6 qty
90°, 12mm, 12x75, Z3, End mill, for aluminum. DLC coating, CARBIDEN
90°, 12mm, 12x75, Z3, End mill, for aluminum. DLC coating, CARBIDEN90°, 12mm, 12x75, Z3, End mill, for aluminum. DLC coating, CARBIDEN
90°, 12mm, 12x75, Z3, End mill, for aluminum. DLC coating, CARBIDEN| SKU | CCS-90-D12-DLC |
|---|---|
| For Material | Aluminium |
| Maniufacture | CARBIDEN |
| Application | Aluminum, Plastic, Wood, MDF |
| Degree | 90 degrees |
| Sharpen | NO |
| Diameter | 12.00 |
| Radius | Be Radiuso |
| Tool Shank | 12 mm |
| Flute Length | 6 mm |
| Cut Depth | 6 mm |
| Length Cut | 6 mm |
| Total Length | 60 mm |
| Couting | DLC Black |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 3 |
| Is on Sale | No |





Log In