8mm, R4, 11x10x61, Z2, Radius end mill HSSCo8, TiAlN, YG11
SKU
GB535080
€15.39 €12.72
Vilnius Stock 1 day
0 qty
YG Europe stock 3d
100 qty
8mm, R4, 11x10x61, Z2, Radius end mill HSSCo8, TiAlN, YG11
8mm, R4, 11x10x61, Z2, Radius end mill HSSCo8, TiAlN, YG118mm, R4, 11x10x61, Z2, Radius end mill HSSCo8, TiAlN, YG11
8mm, R4, 11x10x61, Z2, Radius end mill HSSCo8, TiAlN, YG11| SKU | GB535080 |
|---|---|
| Maniufacture | YG |
| For Material | Steel |
| Application | Aluminum, Brass, Copper, Stainless Steel, Iron, Steel |
| Couting | With Coating |
| Diameter | 8.00 |
| Flute Length | 11 mm |
| Cut Depth Max | 11 mm |
| Tool Shank | 10 mm |
| Total Length | 61 mm |
| Fluts | 2 |
| DIN | DIN 327 |
| Radius | R4 |
| Cutting Material | HSSCo |
| Tool body Material | HSSCo |
| Type Mech | Medium |
| Series | K2 |
| Is on Sale | No |







Log In