8mm, 32x12,7x87, Z3 Carbide mill straight flute
SKU
TCTS0832087
€21.78 €18.00
Vilnius Stock 1 day
0 qty
Order time 21d. Please contact before ordering.
8mm, 32x12,7x87, Z3 Carbide mill straight flute
8mm, 32x12,7x87, Z3 Carbide mill straight flute8mm, 32x12,7x87, Z3 Carbide mill straight flute
8mm, 32x12,7x87, Z3 Carbide mill straight flute| SKU | TCTS0832087 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Wood |
| Type Mech | Medium |
| Application | Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Diameter | 8.00 |
| Flute Length | 32 mm |
| Tool Shank | 12.70 mm. 1/2 In |
| Total Length | 87 mm |
| Fluts | 3 |
| Radius | Be Radiuso |
| Tool body Material | HSS |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Couting | Without Coating |
| Cut Depth Max | 32 mm |
| Is on Sale | No |







Log In