8mm, 30x8x70, Z2 Carbide mill straight flute, DLC, Carbiden
SKU
MFPD2522014
€67.76 €56.00
Vilnius Stock 1 day
1 qty
Only 1 left
8mm, 30x8x70, Z2 Carbide mill straight flute, DLC, Carbiden
8mm, 30x8x70, Z2 Carbide mill straight flute, DLC, Carbiden8mm, 30x8x70, Z2 Carbide mill straight flute, DLC, Carbiden
8mm, 30x8x70, Z2 Carbide mill straight flute, DLC, Carbiden| SKU | MFPD2522014 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | MDF |
| Application | Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Couting | DLC Colored |
| Diameter | 8.00 |
| Flute Length | 30 mm |
| Cut Depth Max | 30 mm |
| Tool Shank | 8 mm |
| Total Length | 70 mm |
| Fluts | 2 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Series | ALU-ECO |
| Application Image | Slot milling |
| Is on Sale | No |







Log In