8mm, 25x8x60, Z2 Carbide mill straight flute, DLC coating
SKU
MFPD2522013
€62.92 €52.00
Vilnius Stock 1 day
1 qty
Only 1 left
8mm, 25x8x60, Z2 Carbide mill straight flute, DLC coating
8mm, 25x8x60, Z2 Carbide mill straight flute, DLC coating8mm, 25x8x60, Z2 Carbide mill straight flute, DLC coating
8mm, 25x8x60, Z2 Carbide mill straight flute, DLC coating| SKU | MFPD2522013 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | MDF |
| Application | Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Couting | DLC Colored |
| Diameter | 8.00 |
| Flute Length | 25 mm |
| Cut Depth Max | 25 mm |
| Tool Shank | 8 mm |
| Total Length | 60 mm |
| Fluts | 2 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Series | ALU-ECO |
| Application Image | Slot milling |
| Is on Sale | No |







Log In