8mm 24x8x60, Z-3, Carbide end mill for aluminum HN55A3080
SKU
HN55A3080
€18.15 €15.00
Vilnius Stock 1 day
0 qty
Order time 3 savaitės. Please contact before ordering.
8mm 24x8x60, Z-3, Carbide end mill for aluminum HN55A3080
8mm 24x8x60, Z-3, Carbide end mill for aluminum HN55A30808mm 24x8x60, Z-3, Carbide end mill for aluminum HN55A3080
8mm 24x8x60, Z-3, Carbide end mill for aluminum HN55A3080| SKU | HN55A3080 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Aluminium |
| Application | Aluminum, Plastic |
| Couting | Polishing |
| Diameter | 8.00 |
| Flute Length | 24 mm |
| Cut Depth Max | 24 mm |
| Tool Shank | 8 mm |
| Total Length | 60 mm |
| Fluts | 3 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Series | HN55A3 |
| Application Image | Shoulder milling |
| Is on Sale | No |







Log In