8mm, 22x8x70, Z8, Carbide end mill for carbon fiber milling
SKU
VP.080.022.070R
€52.47 €43.36
Vilnius Stock 1 day
4 qty
8mm, 22x8x70, Z8, Carbide end mill for carbon fiber milling
8mm, 22x8x70, Z8, Carbide end mill for carbon fiber milling8mm, 22x8x70, Z8, Carbide end mill for carbon fiber milling
8mm, 22x8x70, Z8, Carbide end mill for carbon fiber milling| SKU | VP.080.022.070R |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Carbon Fiber |
| Application | HPL, CFRP, Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 8.00 |
| Flute Length | 22 mm |
| Cut Depth Max | 22 mm |
| Tool Shank | 8 mm |
| Total Length | 70 mm |
| Fluts | 8 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Semi Finishing |
| Series | NO |
| Application Image | Through milling |
| Is on Sale | No |







Log In