8mm, 22x8x70, Z6, Carbide end mill for finishing, Korloy
SKU
6-01-061739
€49.43 €40.85
Vilnius Stock 1 day
0 qty
KORLOY EUROPE 4 DAYS
10 qty
KORLOY CENTRAL 15 DAYS
0 qty
8mm, 22x8x70, Z6, Carbide end mill for finishing, Korloy
8mm, 22x8x70, Z6, Carbide end mill for finishing, Korloy8mm, 22x8x70, Z6, Carbide end mill for finishing, Korloy
8mm, 22x8x70, Z6, Carbide end mill for finishing, Korloy| SKU | 6-01-061739 |
|---|---|
| Maniufacture | KORLOY |
| For Material | Stainless Steel |
| Application | Steel |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 8.00 |
| Flute Length | 22 mm |
| Cut Depth Max | 22 mm |
| Tool Shank | 8 mm |
| Total Length | 70 mm |
| Fluts | 6 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Series | SPS |
| Application Image | Peripheral milling |
| Is on Sale | No |







Log In