8mm, 19/33x8x69, Z4 End mill for steel, stainless steel, HDS, CARBIDEN
SKU
HDS842080GSHB


P
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€14.35 €11.86
Vilnius Stock 1 day
3 qty
8mm, 19/33x8x69, Z4 End mill for steel, stainless steel, HDS, CARBIDEN
8mm, 19/33x8x69, Z4 End mill for steel, stainless steel, HDS, CARBIDEN8mm, 19/33x8x69, Z4 End mill for steel, stainless steel, HDS, CARBIDEN
8mm, 19/33x8x69, Z4 End mill for steel, stainless steel, HDS, CARBIDEN| SKU | HDS842080GSHB |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Steel |
| Application | Steel, Iron, Stainless Steel, Exotic Materials, Aluminum |
| Couting | With Coating |
| Diameter | 8.00 |
| Flute Length | 19 mm |
| Cut Depth Max | 33 mm |
| Tool Shank | 8 mm |
| Total Length | 69 mm |
| Fluts | 4 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | HDS |
| Tool body Material | HDS |
| Type Mech | Medium |
| Series | NO |
| Application Image | Shoulder milling |
| Is on Sale | No |





Log In