8 x 8 x 21(25) x 63mm, Z3, End mill for aluminum, E5E40080
SKU
E5E40080
€70.36 €58.15
Vilnius Stock 1 day
0 qty
YG Europe stock 3d
24 qty
8 x 8 x 21(25) x 63mm, Z3, End mill for aluminum, E5E40080
8 x 8 x 21(25) x 63mm, Z3, End mill for aluminum, E5E400808 x 8 x 21(25) x 63mm, Z3, End mill for aluminum, E5E40080
8 x 8 x 21(25) x 63mm, Z3, End mill for aluminum, E5E40080| SKU | E5E40080 |
|---|---|
| Maniufacture | YG |
| For Material | Aluminium |
| Application | Aluminum, Copper, Plastic |
| Couting | Polishing |
| Diameter | 8.00 |
| Flute Length | 21 mm |
| Cut Depth Max | 25 mm |
| Tool Shank | 8 mm |
| Total Length | 63 mm |
| Fluts | 3 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Rough |
| Series | E5E39 |
| Application Image | Shoulder milling |
| Is on Sale | No |







Log In