6mm, 9/32x6x60, Z1, Carbide mill extended for plastic, CARBIDEN
SKU
SFMPH6-6-932


Warehouse
Vilnius
Vilnius
TOP
PMMA
€32.67 €27.00
Vilnius Stock 1 day
10 qty
6mm, 9/32x6x60, Z1, Carbide mill extended for plastic, CARBIDEN
6mm, 9/32x6x60, Z1, Carbide mill extended for plastic, CARBIDEN6mm, 9/32x6x60, Z1, Carbide mill extended for plastic, CARBIDEN
6mm, 9/32x6x60, Z1, Carbide mill extended for plastic, CARBIDEN| SKU | SFMPH6-6-932 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Acrylic PMMA, plexiglas |
| Application | Alucabond, Plastic, Wood, Plywood, MDF |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 6.00 |
| Flute Length | 9 mm |
| Cut Depth Max | 32 mm |
| Tool Shank | 6 mm |
| Total Length | 60 mm |
| Fluts | 1 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Series | PLASTIC-ECO |
| Application Image | Through milling |
| Is on Sale | No |





Log In