6mm, 12x6x50, Z-1 Carbide milling cutter for plastic, CARBIDEN
SKU
SFMP6-12-NB
€38.72 €32.00
Vilnius Stock 1 day
1 qty
Only 1 left
6mm, 12x6x50, Z-1 Carbide milling cutter for plastic, CARBIDEN
6mm, 12x6x50, Z-1 Carbide milling cutter for plastic, CARBIDEN6mm, 12x6x50, Z-1 Carbide milling cutter for plastic, CARBIDEN
6mm, 12x6x50, Z-1 Carbide milling cutter for plastic, CARBIDEN| SKU | SFMP6-12-NB |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Acrylic PMMA, plexiglas |
| Application | Aluminum, Alucabond, Plastic, Wood, Plywood, MDF |
| Couting | DLC Colored |
| Diameter | 6.00 |
| Flute Length | 12 mm |
| Cut Depth | 12 mm |
| Tool Shank | 6 mm |
| Total Length | 50 mm |
| Fluts | 1 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Is on Sale | No |







Log In