6 x 6 x 13(18) x 57mm, Z3, End mill for aluminum, E5E40060
SKU
E5E40060
€66.72 €55.14
Vilnius Stock 1 day
0 qty
YG Europe stock 3d
23 qty
6 x 6 x 13(18) x 57mm, Z3, End mill for aluminum, E5E40060
6 x 6 x 13(18) x 57mm, Z3, End mill for aluminum, E5E400606 x 6 x 13(18) x 57mm, Z3, End mill for aluminum, E5E40060
6 x 6 x 13(18) x 57mm, Z3, End mill for aluminum, E5E40060| SKU | E5E40060 |
|---|---|
| Maniufacture | YG |
| For Material | Aluminium |
| Application | Aluminum, Copper, Plastic |
| Couting | Polishing |
| Diameter | 6.00 |
| Flute Length | 13 mm |
| Cut Depth Max | 18 mm |
| Tool Shank | 6 mm |
| Total Length | 57 mm |
| Fluts | 3 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Rough |
| Series | E5E39 |
| Application Image | Shoulder milling |
| Is on Sale | No |







Log In