4mm, 12x4x50, Z2, end mill universal, TiXco, Carbiden, HN55S2040
SKU
HN55S2040


P
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€9.68 €8.00
Vilnius Stock 1 day
2 qty
4mm, 12x4x50, Z2, end mill universal, TiXco, Carbiden, HN55S2040
4mm, 12x4x50, Z2, end mill universal, TiXco, Carbiden, HN55S20404mm, 12x4x50, Z2, end mill universal, TiXco, Carbiden, HN55S2040
4mm, 12x4x50, Z2, end mill universal, TiXco, Carbiden, HN55S2040| SKU | HN55S2040 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Steel |
| Application | Steel, Steel up to 50HRC, Iron, Stainless Steel, Aluminum, Copper, Brass |
| Couting | With Coating |
| Diameter | 4.00 |
| Flute Length | 12 mm |
| Cut Depth Max | 12 mm |
| Tool Shank | 4 mm |
| Total Length | 50 mm |
| Fluts | 2 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Series | HN55S4 |
| Application Image | Slot milling |
| Is on Sale | No |





Log In