4mm, 11 x 6w x 55, Z4, ESH595040, end mill for steel SUPER HSS-PM
SKU
ESH595040

P
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€10.81 €8.93
Vilnius Stock 1 day
1 qty
YG Europe stock 3d
11 qty
Only 1 left
4mm, 11 x 6w x 55, Z4, ESH595040, end mill for steel SUPER HSS-PM
4mm, 11 x 6w x 55, Z4, ESH595040, end mill for steel SUPER HSS-PM4mm, 11 x 6w x 55, Z4, ESH595040, end mill for steel SUPER HSS-PM
4mm, 11 x 6w x 55, Z4, ESH595040, end mill for steel SUPER HSS-PM| SKU | ESH595040 |
|---|---|
| Maniufacture | NEW |
| For Material | Steel |
| Application | Aluminum, Brass, Copper, Stainless Steel, Iron, Steel |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 4.00 |
| Flute Length | 11 mm |
| Cut Depth | 11 mm |
| Tool Shank | 6 mm |
| Total Length | 55 mm |
| Fluts | 4 |
| DIN | DIN 844 |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | HSSPM |
| Tool body Material | HSS-PM |
| Type Mech | Medium |
| Is on Sale | No |





Log In