44,5mm S-12,70 L-63 milling cutter, E116.445.R
SKU
E116.445.R

Warehouse
Vilnius
Vilnius

W
€156.70 €129.50
Vilnius Stock 1 day
2 qty
Only 2 left
44,5mm S-12,70 L-63 milling cutter, E116.445.R
44,5mm S-12,70 L-63 milling cutter, E116.445.R44,5mm S-12,70 L-63 milling cutter, E116.445.R
44,5mm S-12,70 L-63 milling cutter, E116.445.R| SKU | E116.445.R |
|---|---|
| Maniufacture | KLEIN |
| For Material | Wood |
| Application | Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 44.50 |
| Flute Length | 25 mm |
| Cut Depth Max | 25 mm |
| Tool Shank | 12.70 mm. 1/2 In |
| Total Length | 63 mm |
| Fluts | 2 |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Application Image | Shoulder milling |
| Series | NO |
| Is on Sale | No |





Log In