3mm, 12x3x38, Z1 Carbide shot end mill polishing for plastic, CARBIDEN
SKU
SFMP3-12


Warehouse
Vilnius
Vilnius
TOP
PMMA
€12.10 €10.00
Vilnius Stock 1 day
11 qty
3mm, 12x3x38, Z1 Carbide shot end mill polishing for plastic, CARBIDEN
3mm, 12x3x38, Z1 Carbide shot end mill polishing for plastic, CARBIDEN3mm, 12x3x38, Z1 Carbide shot end mill polishing for plastic, CARBIDEN
3mm, 12x3x38, Z1 Carbide shot end mill polishing for plastic, CARBIDEN| SKU | SFMP3-12 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Acrylic PMMA, plexiglas |
| Application | Alucabond, Plastic, Wood, Plywood, MDF |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 3.00 |
| Flute Length | 12 mm |
| Cut Depth Max | 12 mm |
| Tool Shank | 3 mm |
| Total Length | 38 mm |
| Fluts | 1 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Series | PLASTIC-ECO |
| Application Image | Through milling |
| Is on Sale | No |





Log In