38mm milling cutter for wood surface milling with replaceable plates
SKU
FTP054-038.012.12


Warehouse
Vilnius
Vilnius
W
€109.38 €90.40
Vilnius Stock 1 day
1 qty
38mm milling cutter for wood surface milling with replaceable plates
38mm milling cutter for wood surface milling with replaceable plates38mm milling cutter for wood surface milling with replaceable plates
38mm milling cutter for wood surface milling with replaceable plates| SKU | FTP054-038.012.12 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Wood |
| Application | Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 38.00 |
| Flute Length | 12 mm |
| Cut Depth Max | NO |
| Tool Shank | 12 mm |
| Total Length | 85 mm |
| Fluts | 3 |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Application Image | Face milling |
| Series | NO |
| Is on Sale | No |





Log In