3/90°x7x4x50, Z4, Carbide Chamfering End Mill
SKU
UDCS03090


P
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€19.36 €16.00
Vilnius Stock 1 day
1 qty
Only 1 left
3/90°x7x4x50, Z4, Carbide Chamfering End Mill
3/90°x7x4x50, Z4, Carbide Chamfering End Mill3/90°x7x4x50, Z4, Carbide Chamfering End Mill
3/90°x7x4x50, Z4, Carbide Chamfering End Mill| SKU | UDCS03090 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Steel |
| Application | Iron, Stainless Steel, Aluminum |
| Couting | CrAlTiSIN |
| Diameter | 3.00 |
| Flute Length | 7 mm |
| Cut Depth Max | 7 mm |
| Tool Shank | 4 mm |
| Total Length | 50 mm |
| Fluts | 4 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Series | NO |
| Application Image | Chamfer milling |
| Is on Sale | No |





Log In