2mm, R0.2, 3/6x3x40, ALU-POWER, Z2, YG1, Carbide end mill for aluminum
SKU
E5930020


N
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€21.37 €17.66
Vilnius Stock 1 day
1 qty
YG Europe stock 3d
159 qty
Only 1 left
2mm, R0.2, 3/6x3x40, ALU-POWER, Z2, YG1, Carbide end mill for aluminum
2mm, R0.2, 3/6x3x40, ALU-POWER, Z2, YG1, Carbide end mill for aluminum2mm, R0.2, 3/6x3x40, ALU-POWER, Z2, YG1, Carbide end mill for aluminum
2mm, R0.2, 3/6x3x40, ALU-POWER, Z2, YG1, Carbide end mill for aluminum| SKU | E5930020 |
|---|---|
| Maniufacture | YG |
| For Material | Aluminium |
| Application | Aluminum, Copper, Plastic |
| Couting | Polishing |
| Diameter | 2.00 |
| Flute Length | 3 mm |
| Cut Depth | 6 mm |
| Tool Shank | 3 mm |
| Total Length | 40 mm |
| Fluts | 2 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | R0.20 |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Semi Finishing |
| Is on Sale | No |





Log In