2mm, 12x3,175x38 Z1 Carbide down-cut end mill, Carbiden
SKU
SFDC2-12
€12.10 €10.00
Vilnius Stock 1 day
1 qty
Only 1 left
2mm, 12x3,175x38 Z1 Carbide down-cut end mill, Carbiden
2mm, 12x3,175x38 Z1 Carbide down-cut end mill, Carbiden2mm, 12x3,175x38 Z1 Carbide down-cut end mill, Carbiden
2mm, 12x3,175x38 Z1 Carbide down-cut end mill, Carbiden| SKU | SFDC2-12 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Acrylic PMMA, plexiglas |
| Application | Plastic, Wood, Plywood, MDF |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 2.00 |
| Flute Length | 12 mm |
| Cut Depth | 12 mm |
| Tool Shank | 3.175 mm. 1/8 In |
| Total Length | 38 mm |
| Fluts | 1 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Is on Sale | No |







Log In