27mm, 45° Milling cutter with plates, Korloy, CE45-2200R-S25
SKU
6-01-015145
€129.03 €106.64
Vilnius Stock 1 day
0 qty
KORLOY EUROPE 4 DAYS
5 qty
KORLOY CENTRAL 15 DAYS
195 qty
27mm, 45° Milling cutter with plates, Korloy, CE45-2200R-S25
27mm, 45° Milling cutter with plates, Korloy, CE45-2200R-S2527mm, 45° Milling cutter with plates, Korloy, CE45-2200R-S25
27mm, 45° Milling cutter with plates, Korloy, CE45-2200R-S25| SKU | 6-01-015145 |
|---|---|
| For Material | Steel |
| Maniufacture | KORLOY |
| Application | Aluminum, Brass, Copper, Stainless Steel, Iron, Plastic, Exotic Materials, Steel |
| Degree | 90 degrees |
| Sharpen | 90 degrees |
| Diameter | 27.00 |
| Radius | Be Radiuso |
| Tool Shank | 25 mm |
| Flute Length | 14 mm |
| Cut Depth Max | 10 mm |
| Length Cut | NO |
| Total Length | 110 mm |
| Series | NO |
| Couting | With Coating |
| Tool body Material | HSS |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Fluts | 1 |
| Application Image | Engraving |
| Is on Sale | No |







Log In