20mm, 40x20x100, Z6 Carbide end mill for finishing, Korloy
SKU
6-01-061743
€276.92 €228.86
Vilnius Stock 1 day
0 qty
KORLOY EUROPE 4 DAYS
2 qty
KORLOY CENTRAL 15 DAYS
0 qty
20mm, 40x20x100, Z6 Carbide end mill for finishing, Korloy
20mm, 40x20x100, Z6 Carbide end mill for finishing, Korloy20mm, 40x20x100, Z6 Carbide end mill for finishing, Korloy
20mm, 40x20x100, Z6 Carbide end mill for finishing, Korloy| SKU | 6-01-061743 |
|---|---|
| Maniufacture | KORLOY |
| For Material | Stainless Steel |
| Application | Steel |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 20.00 |
| Flute Length | 40 mm |
| Cut Depth Max | 40 mm |
| Tool Shank | 20 mm |
| Total Length | 100 mm |
| Fluts | 6 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Series | NO |
| Application Image | Peripheral milling |
| Is on Sale | No |







Log In