16mm, R8, 9x8x45 Radial wood cutter, Carbiden
SKU
RT16-8


Warehouse
Vilnius
Vilnius
W
€14.88 €12.30
Vilnius Stock 1 day
5 qty
16mm, R8, 9x8x45 Radial wood cutter, Carbiden
16mm, R8, 9x8x45 Radial wood cutter, Carbiden16mm, R8, 9x8x45 Radial wood cutter, Carbiden
16mm, R8, 9x8x45 Radial wood cutter, Carbiden| SKU | RT16-8 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Wood |
| Application | Wood, Plywood, MDF, Chipboard |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 16.00 |
| Flute Length | 9 mm |
| Cut Depth Max | NO |
| Tool Shank | 8 mm |
| Total Length | 45 mm |
| Fluts | 2 |
| Radius | R8 |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | HSS |
| Type Mech | Medium |
| Series | NO |
| Is on Sale | No |





Log In