16mm, I-40/105, S-16, L-170, Z-3, End mill, V502.160.040.170
SKU
V502.160.040.170
€136.25 €112.60
Vilnius Stock 1 day
0 qty
Order time 3d.. Please contact before ordering.
16mm, I-40/105, S-16, L-170, Z-3, End mill, V502.160.040.170
16mm, I-40/105, S-16, L-170, Z-3, End mill, V502.160.040.17016mm, I-40/105, S-16, L-170, Z-3, End mill, V502.160.040.170
16mm, I-40/105, S-16, L-170, Z-3, End mill, V502.160.040.170| SKU | V502.160.040.170 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Wood |
| Application | MDF, Plastic, Plywood, Wood |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 16.00 |
| Flute Length | 40 mm |
| Cut Depth Max | 40 mm |
| Tool Shank | 16 mm |
| Total Length | 170 mm |
| Fluts | 3 |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Application Image | Slot milling |
| Series | NO |
| Is on Sale | No |







Log In