16mm, 52x16x110, Z3, Carbide end mill for wood, negative
SKU
V303.160.052.110N


Warehouse
Vilnius
Vilnius
W
€114.47 €94.60
Vilnius Stock 1 day
3 qty
16mm, 52x16x110, Z3, Carbide end mill for wood, negative
16mm, 52x16x110, Z3, Carbide end mill for wood, negative16mm, 52x16x110, Z3, Carbide end mill for wood, negative
16mm, 52x16x110, Z3, Carbide end mill for wood, negative| SKU | V303.160.052.110N |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Wood |
| Application | MDF, Plastic, Plywood, Wood |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 16.00 |
| Flute Length | 16 mm |
| Cut Depth Max | 52 mm |
| Tool Shank | 16 mm |
| Total Length | 110 mm |
| Fluts | 3 |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Application Image | Slot milling |
| Series | NO |
| Is on Sale | No |





Log In