16mm, 35x16x93, Z6 Carbide end mill finishing, Korloy
SKU
6-01-061742
€195.23 €161.35
Vilnius Stock 1 day
0 qty
KORLOY EUROPE 4 DAYS
0 qty
KORLOY CENTRAL 15 DAYS
0 qty
Order time 3d.. Please contact before ordering.
16mm, 35x16x93, Z6 Carbide end mill finishing, Korloy
16mm, 35x16x93, Z6 Carbide end mill finishing, Korloy16mm, 35x16x93, Z6 Carbide end mill finishing, Korloy
16mm, 35x16x93, Z6 Carbide end mill finishing, Korloy| SKU | 6-01-061742 |
|---|---|
| Maniufacture | KORLOY |
| For Material | Stainless Steel |
| Application | Steel |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 16.00 |
| Flute Length | 35 mm |
| Cut Depth Max | 35 mm |
| Tool Shank | 16 mm |
| Total Length | 93 mm |
| Fluts | 6 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Series | NO |
| Application Image | Peripheral milling |
| Is on Sale | No |







Log In