16mm 32x16x80 Z4, milling cutter, for fast, clean milling of wood
SKU
V404.160.032.080
€94.86 €78.40
Vilnius Stock 1 day
0 qty
Order time 3d.. Please contact before ordering.
16mm 32x16x80 Z4, milling cutter, for fast, clean milling of wood
16mm 32x16x80 Z4, milling cutter, for fast, clean milling of wood16mm 32x16x80 Z4, milling cutter, for fast, clean milling of wood
16mm 32x16x80 Z4, milling cutter, for fast, clean milling of wood| SKU | V404.160.032.080 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Wood |
| Application | MDF, Plastic, Plywood, Wood |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 16.00 |
| Flute Length | 32 mm |
| Cut Depth Max | 32 mm |
| Tool Shank | 16 mm |
| Total Length | 80 mm |
| Fluts | 4 |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Application Image | Slot milling |
| Series | NO |
| Is on Sale | No |







Log In