16mm, 19 x 16w x 79, Z2, ESH535160, end mill for steel SUPER HSS-PM
SKU
ESH535160

P
Warehouse
Vilnius
Vilnius
€30.66 €25.34
Vilnius Stock 1 day
1 qty
YG Europe stock 3d
8 qty
Only 1 left
16mm, 19 x 16w x 79, Z2, ESH535160, end mill for steel SUPER HSS-PM
16mm, 19 x 16w x 79, Z2, ESH535160, end mill for steel SUPER HSS-PM16mm, 19 x 16w x 79, Z2, ESH535160, end mill for steel SUPER HSS-PM
16mm, 19 x 16w x 79, Z2, ESH535160, end mill for steel SUPER HSS-PM| SKU | ESH535160 |
|---|---|
| Maniufacture | NEW |
| For Material | Steel |
| Application | Aluminum, Brass, Copper, Stainless Steel, Iron, Steel |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 16.00 |
| Flute Length | 19 mm |
| Cut Depth | 19 mm |
| Tool Shank | 16 mm |
| Total Length | 79 mm |
| Fluts | 2 |
| DIN | DIN 327 |
| Radius | R8 |
| Cutting Material | HSSPM |
| Tool body Material | HSS-PM |
| Type Mech | Medium |
| Is on Sale | No |





Log In