16 x 16 x 36(42) x 92mm, Z3, End mill for aluminum, E5E40160
SKU
E5E40160
€238.19 €196.85
Vilnius Stock 1 day
0 qty
YG Europe stock 3d
38 qty
16 x 16 x 36(42) x 92mm, Z3, End mill for aluminum, E5E40160
16 x 16 x 36(42) x 92mm, Z3, End mill for aluminum, E5E4016016 x 16 x 36(42) x 92mm, Z3, End mill for aluminum, E5E40160
16 x 16 x 36(42) x 92mm, Z3, End mill for aluminum, E5E40160| SKU | E5E40160 |
|---|---|
| Maniufacture | YG |
| For Material | Aluminium |
| Application | Aluminum, Copper, Plastic |
| Couting | Polishing |
| Diameter | 16.00 |
| Flute Length | 36 mm |
| Cut Depth Max | 42 mm |
| Tool Shank | 16 mm |
| Total Length | 92 mm |
| Fluts | 3 |
| DIN | Manufacturer |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Rough |
| Series | E5E39 |
| Application Image | Shoulder milling |
| Is on Sale | No |







Log In