14mm 52x14x100 Z3, Carbide end mill, for clean milling of wood
SKU
V301.140.052.100
€85.43 €70.60
Vilnius Stock 1 day
0 qty
Order time 3d.. Please contact before ordering.
14mm 52x14x100 Z3, Carbide end mill, for clean milling of wood
14mm 52x14x100 Z3, Carbide end mill, for clean milling of wood14mm 52x14x100 Z3, Carbide end mill, for clean milling of wood
14mm 52x14x100 Z3, Carbide end mill, for clean milling of wood| SKU | V301.140.052.100 |
|---|---|
| Maniufacture | CARBIDEN |
| For Material | Wood |
| Application | MDF, Plastic, Plywood, Wood |
| Couting | Without Coating |
| Diameter | 14.00 |
| Flute Length | 52 mm |
| Cut Depth Max | 52 mm |
| Tool Shank | 14 mm |
| Total Length | 100 mm |
| Fluts | 3 |
| Radius | Be Radiuso |
| Cutting Material | Solid Carbide |
| Tool body Material | Solid Carbide |
| Type Mech | Medium |
| Application Image | Slot milling |
| Series | NO |
| Is on Sale | No |







Log In